wtorek, 26 sierpnia 2014

let's talk about... indeks glikemiczny

     Dość długo zbierałam się do tego posta
Wpierw w jednym chciałam zawrzeć zarówno glikemiczność produktów jak i kaloryczność- czym to się różni, co kiedy lepiej stosować itp.
Uznałam jednak, że co za dużo na raz to nie zdrowo.

Glikemiczność produktu pokazuje szybkość pobierania przez organizm zawartej w nim energii.

     Indeks glikemiczny (IG)/ wskaźnik glikemiczny to sposób podzielenia produktów spożywczych, według tego jak szybko po ich spożyciu wzrasta poziom cukru we krwi.
Co daje nam taka wiedza?
Pozwala układać posiłki tak aby kontrolować ilość i tempo pozyskiwania glukozy. Ponieważ produkty zawierające węglowodany różnią się ich tempem wchłaniania i przyswajalnością.
     Za duży poziom glukozy we krwi powoduje 'szybkie tycie'- tak to ten mięciusi tłuszczyk wyglądający niczym galaretka ^_^.
     Trzeba jednak pamiętać, że za niski poziom glukozy we krwi również nie jest korzystny: mięśnie są głodne (no chyba, że ktoś chce doprowadzić się do niezdrowej ketazy ale o tym kiedy indziej ;) ),mózg buntuje się i przestaje pracować (nawet najmądrzejsza osoba może zacząć mieszać fakty)

     Wysoki indeks glikemiczny >70

Sposób działania w tym wypadku najlepiej obrazuje schemat:

gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi -> trzustka wyrzuca dużą ilość insuliny -> poziom cukru bardzo spada -> człowiek znów jest głodny

    Gdy nasz organizm czuje duży poziom glukozy we krwi chce z nim 'walczyć'. Dlatego trzustka produkuje dużą ilość insuliny (hormon trzustki, pozwalający glukozie wnikać do komórek gdzie powinno nastąpić jej spalenie). Przy takich ilościach insulina aktywuje proces neolipogenezy- ładne słowo na tworzenie tłuszczu. [Duża ilość insuliny hamuje proces spalania tłuszczu, a sprzyja jego magazynowaniu]. Po całym procesie poziom cukru we krwi gwałtownie spada ponownie wywołując uczucie głodu.

     Efektem takiego procesu jest TYCIE

ps. Trzeba również pamiętać, że zbicie wysokiego poziomu cukru we krwi jest obciążające dla trzustki i organizmu. Przyjmuje się, że może powodować to cukrzycę typu II oraz sprzyjać cukrzycy ciążowej

     Niski indeks glikemiczny < 50

I znów schemacik:

niewielki i powolny wzrost poziomu glukozy we krwi -> niewielka ilość insuliny

     Takie produkty sprzyjają odchudzaniu oraz nie obciążają trzustki. Glukoza powoli uwalnia się do krwi, wchłaniając w procesie trawienia. Jej stężenie we krwi wzrasta stopniowo, utrzymując się dłuższy czas na dobrym poziomie. W efekcie uczucie sytości utrzymuje się dłużej dzięki powolnemu trawieniu oraz zachodzącym później procesom metabolicznym.

     Średni indeks glikemiczny 51 - 69

Ot normalny poziom, produkty w tym przedziale nie obciążają zbytnio organizmu, dostarczają potrzebną energię ale nie sprawiają, że zaczniemy gwałtownie chudnąć ;)


     !!! Najprostszym sposobem sprawdzania poziomu glikemiczności  danego produktu o ile nie chce się pamiętać tabelek, jest patrzenie na ilość węglowodanów na 100 g produktu. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest doskonały sposób gdyż poziom tłuszczu również wpływa na glikemiczność- tłuszcz sprawia, że poziom glukozy we krwi wolniej rośnie ale jednocześnie dłużej się utrzymuje na wysokim poziomie oraz wolniej spada.

    !!! Trzeba pamiętać, że obróbka termiczna zwiększa glikemiczność produktu.

    !!! Kolejną kwestią (ważną zwłaszcza dla osób odchudzających się) jest fakt, że produkt niskokaloryczny może mieć wysoki indeks glikemiczny, a produkt wysokokaloryczny niski indeks glikemiczny.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz